Koža je jednen z najvďačnejších materiálov na vytvorenie malého umeleckého diela v podobe peňaženky, aktovky, kabelky, či klobúka. Je to materiál, o ktorý je potrebné sa starať aby nam výrobky dlho slúžili k spokojnosti a vyzerali stále ako nové.
Ako sa správne starať o kožené aktovky
Kožené doplnky a teda aj kožené aktovky sú krásnym a elegantným spoločníkom, ktorý Vám bude robiť radosť veľmi dlhú dobu. Je pravdou, že ošetrovanie kože nie je nič náročné, ale rozhodne ju netreba zanedbávať ak chcete aby boli Vaše kožené doplnky stále reprezentatívne. Ako sa teda správne postarať o Vašu koženú aktovku, aby si zachovala svoj pôvodný vzhľad?
Čo koženej aktovke škodí?
Koža je prírodný materiál a tak stále pracuje aj po tom, ako je spracovaná na konkrétny produkt. Spracovaná kože je pevná, pružná a drží si svoj tvar pokiaľ nie je vystavená nadmernému zaťaženiu. K deformácií môže prísť aj vplyvom nadmernej vlhkosti. Jemný dážď koženú aktovku nijako nepoškodí, ale intenzívny lejak už môže spôsobiť nezvratné škody. Kožu nikdy nesušte na priamom ohni alebo na zdroji s intenzívnym sálavým teplom. Koža môže stvrdnúť aj vtedy, keď je vystavená mrazu. Farbená koža je zasa citlivá na slnko, ktoré môže vytiahnuť farbu a aktovku tak znehodnotiť.
Druhy kože
Kožená aktovka môže byť vyrobená z rôznych druhov kože, napríklad z teľacej alebo hovädzej. Dôležitejšia je ale povrchová úprava kože kde rozoznávame niekoľko druhov:
Každá povrchová úprava si samozrejme vyžaduje odlišnú starostlivosť a preto je dôležité vedieť, akú úpravu má Vaša aktovka.
Starostlivosť o hladkú kožu
V prípade, že sa aktovka z hladkej kože znečistí a nejde o veľkú škvrnu, môže ju vyčistiť jemnou handričkou a mydlovou vodou. Handrička by mala byť len zľahka navlhčená, aby koža nenasiakla vodou a nepoškodila sa. Doplnky z hladkej kože je potrebné pravidelne ošetrovať jemným krémom, ktorý obsahuje včelí vosk a poprípade aj impregnačné látky.
Starostlivosť o brúsenú kožu
Brúsená koža, alebo tiež semiš, je na čistenie o niečo náročnejšia, pretože sa ľahšie zašpiní a nečistoty sa na nej držia lepšie ako na tej hladkej. Ak teda vlastníte aktovku z brúsenej kože, mali by ste pravidelne používať ochranné prostriedky, ktoré Vám čistenie uľahčia. Na čistenie by ste mali použiť špeciálnu penu na čistenie brúsenej kože, kefku, handričku, alebo hubku z drsnejším povrchom.
Starostlivosť o lakovanú kožu
Aktovku z lakovanej kože treba chrániť hlavne pred mechanickým poškodením, ku ktorému je táto úprava náchylná. Na čistenie používajte iba na to určený krém a flanelovú handričku. Lakovaná koža by sa nemala impregnovať, pretože takéto prípravky by mohli poškodiť jej povrch.
Veľmi spoľahlivými sú výrobky spoločnosti Collonil. Je možne ich zakúpiť aj slovensku a sú cenovo dostupné. Je potrebné si len vybrať typ kože a určenia ošetrenia alebo spôspb ochrany kože, napríklad proti vode.
SPÄŤ NA ČLÁNKY BLOGU >>>